Zvýšení bezpečnosti práce v sektoru průmyslu, snížení chybovosti ve výrobních podnicích nebo třeba zvýšení ochrany pacientů i lékařů v nemocnicích. Nová technologie FORXAI Mirror od Konica Minolta dokáže díky umělé inteligenci upozornit na chybějící ochranné pomůcky, jejich špatné nasazení nebo poškození. Zařízení v podobě „chytrého zrcadla“ je vhodné do provozů, kde nesprávné použití ochranných pomůcek může způsobit škodu na zdraví či majetku. Úspora nákladů na léčbu pracovních úrazů, pokuty či škody na majetku se přitom může vyšplhat až do milionů korun.
Zařízení FORXAI Mirror se skládá z chytré kamery připojené k displeji velikosti člověka, který se aktivuje přiložením speciální karty a zvednutím rukou. Umělá inteligence následně okamžitě zkontroluje stav ochranných pomůcek. Na displeji se v reálném čase stejně jako v klasickém zrcadle zobrazí výsledek testu ve formě piktogramů se zvýrazněním případných nedostatků. V případě, že zaměstnanec splňuje bezpečnostní požadavky, udělí mu technologie přístup do dalších prostor.
„V oblasti bezpečnosti umožňuje umělá inteligence v kombinaci s kamerami lepší monitorování, prevenci a reakci na různé hrozby. S pomocí termokamer lze například předcházet vzniku požáru. Systém je přitom tak citlivý, že dokáže odhalit riziko požáru ještě předtím, než se objeví první plameny. Technologie je rovněž schopna predikovat vandalismus, upozornit na opuštěné zavazadlo nebo pád a možné zranění člověka,“ vysvětlil M. Šotek.
Videoanalytický systém FORXAI vyvíjí čeští programátoři v brněnském výzkumném a vývojovém centrum Konica Minolta. V rámci produktového portfolia společnosti se využívá nejen v technologii FORXAI Mirror, ale také v kamerových řešeních pro kontrolu defektů ve výrobě, kvalitu montáže nebo automatickou kategorizaci a evidenci produktů.
„Nasazením nástrojů FORXAI mohou naši zákazníci optimalizovat své firemní procesy a dosáhnout tak výrazného zvýšení produktivity výroby při současném snížení provozních nákladů. Konkrétně pomáhají zvyšovat spolehlivost produktů, snižovat náklady spojené s jejich reklamacemi a třeba také ušetřit prostory vyhrazené kontrolorům kvality.
Ty lze následně využít například pro instalaci další výrobní linky,“ uzavřel M. Šotek.
Tisková zpráva.pdf